Glas, 17. november 1971
Po referatih o plazovih, njihovi nevarnosti in organiziranju varnostne službe je v soboto zvečer spregovoril na konferenci tudi predstavnik Jugoslavije M. Salberger, ki je govoril o snežnih razmerah in varnostnih ukrepih na Zelenici. V Jugoslaviji še nimamo posebne poklicne varnostne lavinske službe, zato za obrambo proti plazovom skrbi Gorska reševalna služba. Še najbolj in najprej pa je bilo treba organizrati tako varnostno službo na področjih Zelenice, kjer je precej plazov, ki so že večkrat ogrozili zimske smučarje. Pozimi 1962 je tod plaz zasul 15 graničarjev, od katerih sta bila dva mrtva. Našli so ju po napornem in nevarnem iskanju šele člani GRS.
Na pobudo GRS so leta 1964 začeli na Zelenici temeljito skrbeti za varnost zimskih smučarjev. Takoj so začeli redno meriti snežne padavine, veter in temperaturo in ostale meteorološke podatke na treh različnih mestih tega področja. Postopoma so začeli tudi z občasnimi meritvami snežne odeje in ugotavljali kakovost snega. Niso pa le opozarjali na nevarnost snežnih plazov, kmalu so jih začeli odstreljevati z minometi kalibra 82 milimetrov. Pri tem so dosegli največji uspeh v sezoni 1966/67, ko so s 14 minami sestrelili kar sedem plazov, od tega štiri ogromne pršne plazove.
Pozneje so ugotovili, da je najbolj uspešno streljanje z breztrzajnim topom in so v sezoni 1970/1971 sestrelili 8 plazov z 32 granatami.
Za varnostne ukrepe porabijo v zimski sezoni okoli 5000 dinarjev, ti stroški pa bi bili seveda večji, če bi morali plačevati tudi municijo.
Podatki kažejo, da so bili varnostni ukrepi naa Zelenici zares učinkoviti, saj v zadnjih letih ni bilo niti ene nesreče, čeprav iz podatkov tudi lahko sklepamo, da je obstajala precejšnja nevarnost plazov. In prav ti dosežki in uspehi spodbujajo k nadaljnji izgradnji varnostnega sistema.
V letošnji sezoni bodo na nekaterih odsekih smučišč odstreljevali plazove ročno, za obdobje 1972 in 1973 pa predvidevajo postavitev naprave z jekleno vrvjo, ki jo že uspešno uporabljajo v ZRN.
D . S.